Capital: Yeni Seçim Kriterleri

Yeni dönemde yönetim kurulu yapısı ve üye seçim kriterlerinde değişim rüzgarı esiyor. Şirketler yönetim kurullarını yeni ihtiyaç setlerine göre değiştirmenin peşinde… Bağımsız yönetim kurulu üyeleriyle güçlendirilen kurullarda gençlerin ve kadın üyelerin sayısındaki artış dikkat çekiyor. Yönetim kurullarının etkin çalışması için 3 yılda bir yenilenmesi ve 5-9 üyeden oluşması öneriliyor. CEO’nun yönetim kurulunda bulunması da tavsiyeler arasında…

Hiç kuşkusuz yönetim kurulları şirketlerin geleceği için hayati öneme sahip. Bu nedenle pek çok şirket özellikle yeni dönemde yönetim kurullarını güçlendirmek için kolları sıvamış durumda. Türkiye’nin en büyük gruplarını yöneten patronlar da yönetim kurulundaki üyelerin seçimlerini titizlikle yürütüyor.

Peki Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde yönetim kurulları nasıl seçiliyor, nasıl yönetiliyor ve performansları nasıl ölçülüyor? İşte yanıtlar…

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, yönetim kurulu üyelerini konularında uzman, deneyimli, güncel yenilikleri ve olayları takip etme becerisi gelişmiş kişilerden seçtiğini söylüyor. “Mutlaka CEO veya genel müdür yönetim kurulunda bulunmalı” diyor.

“Yüzde 30’u Değişmiyor”

Hülya Gedik / Gedik Holding YKB

Grubumuzda 11 şirket mevcut. Bazı firmalarımızın yönetim kurulları için 2 haftada bir bazılarınınki için 3 ayda bir toplanıyoruz. Mühim olan toplantı sonrası kararı çıkmış konuları ele alınıp sonuca ulaştırmak ve şirketlerimizde katkı sunacak, ileriye taşıyacak doğru kararlarla yönetebilmek.

Grubumuzda yönetim kurulu üyeleri 3 yılda bir yenileniyor. Yönetim kurulu üyelerinin yüzde 30’luk kısmı ise değişmiyor, sabit kalıyor. Her yönetim kurulumuzun uzmanlıklarına göre öncelikli görevleri var.

Yönetim kurulu üyelerinin görevi süreye bağlı olmamalı. Üyeler yerinin hakkını verdiği sürece görevde kalabilir, aksi durumda da gitmeliler. Gençlere de “young talent” yolunu açan ve bir sonraki yönetim kurulu üyeliğine hazırlama kurulumuzu da oluşturuyoruz.

Kaynak: Capital Dergisi