Gedik Döküm Sakarya 2. OSB’deki yatırımla pazar liderliği hedefliyor

1967’den bu yana faaliyet gösteren sektörünün köklü kuruluşlarından Gedik Döküm, Sakarya 2. OSB’de inşası süren yeni tesislerinde üretim kapasitesini artıracak. Tesis tamamlandığında kum ve hassas döküm kapasitesi beş kat artacak olan şirket, pazar liderliği hedefliyor.

Sakarya 2. Organize Sanayi Bölge’de 150.000 metrekare arazi satın alan Gedik Holding, dökümde üretime geçmek için ilk adımları attı. Yeni tesiste Gedik Döküm’ün 5000 ton/yıl olan kapasitesinin 25.000 ton/yıl’a çıkarılması planlanıyor.

2002 yılına kadar sadece Gedik Holding markası olan Termo vana ve armatürlerin dökümünü yapan Gedik Döküm, 2008’den bu yana çok geniş bir yelpazede yer alan müşterilerine hizmet veriyor.

Otomotiv, makine imalat, vana, pompa, yapı, inşaat, hidrolik, gıda, kimya, enerji, savunma sanayi, medikal ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren müşterilere sahip Gedik Döküm’ün aynı zamanda İtalya, Almanya, Avusturya ve Cezayir gibi ülkelerde de çok çeşitli parçalar ürettiği müşterileri bulunuyor.

Yurt dışındaki referans müşterileri arasında filtrelemede kullanılan, yağ basıncı gören döküm parçaları üreten MP, özel döküm-vana üreten Avusturyalı TASK, Alman KROMBACH ve VALKO’nun bulunduğu Gedik Döküm, aynı zamanda Cezayir’e doğalgaz vanası imal edilmesi projesinde de yer aldı.

Gedik Döküm, kum dökümde otomotiv, makine, elektrik ve inşaat endüstrileri için Pik ve Sfero dökümde 0,2-50 kg/parça’ya kadar otomatik kalıplama, 50-2000 kg/parça’ya kadar manuel kalıplama presi ile döküm yapıyor. Tesiste çelik dökümde ise reçineli kalıplama ile 400 kg’ a kadar elle kalıplama yapılabiliyor. 2009 yılı itibariyle MİLGEM projesinin Vana tedarikçisi sözleşmesini imzalayan Gedik Döküm, bronz döküm çeşitli vana ihtiyacını başarıyla tamamlayarak ilk geminin vanalarını teslim etti.

Müşterisinin sadece tedarikçisi değil, aynı zamanda çözüm ortağı olarak kendini konumlandıran Gedik Döküm, ele aldığı projelerde müşterilerini daha rekabetçi kılacak ürün ve çözümler üretiyor. Şirketin sahip olduğu geniş kalite kontrol olanakları sayesinde ürünle ilgili her türlü kontrolün şirket içinde yapılabiliyor olması müşteriye büyük avantaj sağlıyor. Şirket bünyesinde spektral analiz, boyut kontrol, penetrasyon cihazlarının yanı sıra ultrason ve x-ray ile tahribatlı ve tahribatsız muayene imkanları da bulunuyor.

Döküm öncesinde parça resmi ya da numune ile birlikte ön prototip ve modelleme çalışmaları yapan firma, müşterilerine malzeme seçimi konusunda da danışmanlık yapıyor. Kendi bünyesinde çizim hizmeti de verebilen Gedik Döküm’ün en son gerçekleştirdiği projeler arasında ısı kontrol ve basınç vanalarında Türkiye distribütörü olduğu Avusturya Hertz firması için tasarlanıp imal edilen kelebek vanalar yer alıyor. Mankenberg firması için de vana üretmeye başlayacak olan şirket, üretimlerde CF Dizayn programı ile debi, sıcaklık ve basınç değerlerini kontrol ediyor.

Gedik Döküm, kum dökümün yanı sıra Türkiye’nin ilk hassas döküm firması olan SIRMETAL markasıyla 1 gr dan 60 kg’a kadar çeşitli firmaların ihtiyacı olan hassas döküm parçalarının da üretimini yapıyor. Ürettiği ürünlerin çoğunu ihraç eden firmanın özellikle otomotiv, savunma sanayi, tekstil, vana, pompa, makine ve medikal sektörlerinden müşterileri bulunuyor.