“Gedik, Emniyet Ventillerini 40 Ülkeye İhraç Ediyor”

Basınçlı kap ve proseslerde kullanılan mekanik bir güvenlik ekipmanı olan emniyet ventillerinin önemine dikkat çeken Tirniğ, yüzde 100 yerli olarak ürettikleri emniyet ventillerinin başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 40 ülkeye ihraç edildiğini kaydetti.

Gedik Holding kuruluşu olarak, 1967 yılından bu yana endüstrinin ihtiyaç duyduğu orta ve yüksek basınç sınıfı endüstriyel vanalar üreten Gedik Termo Vana, “TERMO” markasıyla pazara sunduğu pik, sfero, çelik, paslanmaz, bronz vanaları ile endüstriyel tesisler, enerji santralleri, su ve arıtma tesisleri, kimya, petrol ve gemi inşa gibi pek çok sektöre üretim yapıyor. Günümüz çalışma sahalarında artık en önemli kavramın “güvenlik” olduğunu kaydeden Gedik Termo Vana Ürün Müdürü Abdullah Tirniğ, bu kapsamda çeşitli önlemlerin alınıp çeşitli ekipmanların üretildiğini dile getirdi. Tirniğ, bu ekipmanlara en güzel örneklerden birinin de emniyet ventilleri olduğunu söyledi. Basınçlı kap ve proseslerde kullanılan mekanik bir güvenlik ekipmanı olan emniyet ventillerinin önemine dikkat çeken Tirniğ, yüzde 100 yerli mühendislik ile emniyet ventili ürettiklerini ifade etti. Tirniğ, emniyet ventillerinin çoğunluğunun başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 40 ülkeye ihraç edildiğini kaydetti.

Ventil Dökümlerini Kendi Dökümhanesinde Yapıyor

Ebat olarak DN 25’ten DN 100’e, basınç sınıfı olarak da PN16 ve PN 25 olarak iki ayrı basınç sınıfında tam kalkışlı, oransal kalkışlı ve ağırlıklı tip emniyet ventili olmak üzere 3 farklı tipte üretimlerine devam ettiklerini, söyleyen Abdullah Tirniğ, “Gövde malzemesi olarak GG 25 ve GGG40.3 malzemeleri, iç aksam (trim) ise tamamen paslanmaz çelikten üretiliyor. Ventil dökümlerimiz kendi dökümhanemizde yapılıyor. Tüm emniyet ventilleriniin kapasite testleri yapılmış olup istenen set basınçlarında ayarlanarak müşterilere sevkiyatları sağlanıyor” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi