Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik Bangladeş Ülke Günü Etkinliği’nde…

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Asya Kıtası’nın büyüyen üretim gücü Bangladeş’teki yatırım ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için Bangladeş Ülke Günü ve Yatırım Fırsatları Semineri Etkinliği düzenledi. Etkinlikte Bangladeş’teki fırsatları dinlemek isteyen çok sayıda sanayici ve iş insanı da yer aldı.

Etkinliğin açılışında konuşan İSO Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Canpolat, Türk ve Bengal milletleri arasındaki ilişkilerin Bangladeş’in kurulmasından önceye dayanan, köklü tarih ve kültürel temellere sahip olduğunu söyledi. Türk Halkı’nın Bangladeş’in Kurtuluş Savaşı’na verdiği desteği minnetle andığını bildirdi.

 

Etkinlikte Ticaret Bakanlığı İhracatı Geliştirme Uzmanı Sinan Yüzal, Bangladeş’in genel görünümü hakkında yaptığı sunumda, ülkenin 45 milyar dolar ihracatı ve 50 milyon dolar ithalatı olduğunu belirterek, ülkenin Çin ve Hong Kong’un ardından en büyük hazır giyim ihracatçısı olduna dikkat çekti. Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosu Dr. Mohammad Monirul İslam ise sektörel olarak iş birliği yapılabilecek alanları sıraladı. İslam, potansiyel olarak Bangladeş’ten Türkiye’ye kot, deri ve ilaç, Türkiye’den Bangladeş’e ise tekstil ve tarım makinesi, değerli maden ve plastik ürünleri açısından potansiyel olduğunu iletti.

 

Moderatörlüğünü İSO Genel Sekreter  Yardımcısı Burçin Değirmencioğlu’nun yaptığı ” Bangladeş’te İş Yapan Firma Deneyimleri ” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelde DEİK Bangladeş-Türkiye İş Konseyi Başkanı ve Gedil Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, Cryocan Genel Müdürü Kemal Urhan, Arçelik Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Can Dinçer, AYGAZ İş Geliştirme Müdürü Elifcan Yazgan ve LC Waikiki Sourcing Bölge Direktörü Serhan Doğan Bangladeş’te yaşadıkları deneyimleri dinleyiciler ile paylaştılar. Türkiye Bangladeş İş Konseyi Başkanı Hülya Gedik; ” Türkiye ve Bangladeş birbirine çok benzerlikler taşıyan ülkeler, bunları fırsata çevirebiliriz. DEİK Türkiye Bangladeş İş Konseyi’ne daha fazla iş insanımızı üye olmaya davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: İstanbul Sanayi Odası