Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik “Fark Yaratan 52 İş Kadını” Hikayelerinde Yer Aldı.

 

 

 

 

 

 

 

DÜNYA, hayallerinin peşinden giderek fark yaratan 52 iş kadını hikayelerinde Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’e de yer verdi.

Gedik Holding, son dönemde sanayide kadın istihdamı ile öne çıkan şirketlerden biri. Holdingin ana faaliyet konusu olan kaynak, vana ve döküm iş kollarındaki şirketlerinde çalışan mavi yakalı kadınlar ise periyodik düzenlenen eğitim buluşmaları ile toplumun ilham veren kadın liderleri ile bir araya geliyor, vizyoner sohbetler gerçekleştiriyor. Diğer yandan Gedik Ailesi’nin kurucusu olduğu Gedik Üniversitesi bünyesinde bulunan Kadın Ve Toplumsal Cinsiyet Araştırma Merkezi’nde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilimsel çalışmalar yapılıyor. İşte tüm bu kadın hassasiyetini öne çıkaran çalışmaların altında yine bir kadın sanayicinin, Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’in imzası var.

Hülya Gedik, doğuştan sanayici kadınlardan biri. Uşak’ın önde gelen sanayicilerinden ve Devrim Arabaları projesinin mühendisleri arasında yer alan Halil Kaya Gedik’in kızı olarak, işi duayeninden öğrenme şansı yakalamış bir isim. Kendi deyimiyle bütün çocukluk ve gençlik dönemi de şirketine liderlik etmek üzere bir tür hazırlık dönemi şeklinde geçmiş, dönemin rol modellerinden biri olarak gösterilen Gedik, bugün iş dünyasının “En Güçlü Kadınlar” listelerinde yer alıyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra hızla şirkette sorumluluk üstlenen Gedik, bugün  Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra IIW Uluslararası Kaynak Enstitüsü, EWA Avrupa Kaynak Derneği, TÜSİAD ve İSO’da aktif olarak görevler üstleniyor.

 

Afrika pazarına vana satıyor

Son yıllarda özellikle Afrika pazarına yönelen başarılı iş insanı, Kuzey Afrika’da Cezayir, Libya, Nijerya, Mısır başta olmak üzere 83 ülkeye ihracat yapıyor. Üretiminin %65’ini ihraç eden şirket, cironun da %2’sini Ar-Ge’ye ayırıyor. Hülya Gedik’in ayrıca 2017’de kurduğu Healin adlı sağlıklı ve temiz yemek mottosuyla tanınan bir işletmesi de var.

 

Kaynak: DÜNYA