GEDİK KAYNAK, “KAYNAK MALZEMELERİ” KATEGORİSİNDE İHRACAT 1.si OLDU!

İhracatta Birinciyiz

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), 2019 yılında gerçekleştirdiği 8,2 milyar dolarlık ihracata katkı sağlayan başarılı ihracatçıları ödüllendirdi. ‘İhracatın Metalik Yıldızları’, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı. Gedik Kaynak, kaynak malzemeleri kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

***

Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermek adına yaptığı çalışmaları aralıksız sürdüren İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) başarılı ihracatçıları ödüllendirdi. 2019’u 8,2 milyar dolar ihracatla kapatan İDDMİB, ‘İhracatın Metalik Yıldızları’na ödüllerini taktim etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle ve İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki katılım gösterdi.

Ödül töreninde konuşan İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, Demir ve Demir Dışı Metaller ihracatının Eylül’de yüzde 20 oranında arttığını söyledi. Öztiryaki şu değerlendirmelerde bulundu: “Sektörümüz 2019 gibi zor bir yılda 8,2 Milyar dolar ihracat gerçekleştirerek bir önceki yıla oranla ihracatını yüzde 0,5 oranında artırdı. Her ne kadar artış oranımız çok yüksek olmasa da, sektörlerin yarısının ihracatının gerilediği bir dönemde azımsanmayacak bir ihracat gerçekleştirdik. Eylül ayının ilk yarısında geçen seneye göre yüzde 20 oranında ciddi bir artış yakaladık. 2019 yılında 208 ülke ve bölgeye ihracat yaparak yine dünyanın ulaşılmadık köşesini bırakmadık. Salgının olumsuz etkilerinin en yoğun hissedildiği dönemde yüzde 50’yi aşan ihracat kayıplarına tanık olduk.”

 

Bakan Pekcan da katıldı

 

Ödül törenine video konferansla katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün ülke ekonomisine üretim, istihdam ve ihracat özelinde yüksek katma değer sağladığını söyledi. Bakan Pekcan, “Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü alt yapı, inşaat ve savunma sanayi açısından ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri. Etkin pazar ve pazarlama stratejileri ile büyümeye devam eden bir sektörümüz. Dünya Ticaret Örgütü ve IMF gibi kurumların bu yıl dünya ekonomilerine ilişkin beklentilerini içeren raporlarını yakından takip ediyoruz. Küresel ekonomi, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tarihin en zorlu yılını yaşıyor.

Neredeyse tüm dünya ekonomilerinin kaçınılmaz olarak daraldığı bu dönemde Türkiye olumlu ayrışmasına devam ediyor. Bakanlık olarak ihracatçımızın her daim yanında olmaya devam edeceğiz. Ödüle layık görülen bütün firmalarımızı tek tek tebrik ediyorum.” dedi.

 

Katma değerli ihracat

TİM Başkanı İsmail Gülle ise, Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün bu yılın ilk sekiz ayında 5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğine vurgu yaptı ve şöyle konuştu: “Demir ve Demir Dışı Metaller sektörümüz genel ihracat performansımızı önemli ölçüde destekliyor. İhracatımızın birim değerine pozitif katkı sağlayan sektörlerimizin başında yer alıyor. Yılın ilk sekiz aylık döneminde sektör 3,29 dolar ile ihracat birim fiyatı en yüksek sektörler arasında yer aldı. Bununla birlikte, ihracatımızın genel verilerine bakarak büyük bir gururla ifade etmek isterim ki; ödül alan almayan tüm firmalarımız önemli bir görev ifa ediyorlar.”

‘İhracatın Metalik Yıldızları’ ödül töreninde 26 kategoride toplam 79 ödül verildi. Kaynak Malzemeleri kategorisinden birincilik ödülüne grup şirketlerimizden Gedik Kaynak layık görüldü. Ödülü, Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik aldı. Gedik Kaynak 2020 yılında da ihracatını artırmaya devam ediyor.