GEDİK SAĞLIK EYLÜL – EKİM 2021 BÜLTEN

İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SPOR VE RUH SAĞLIĞI İLİŞKİSİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ!

Günümüzde sağlık ve spor birbiriyle hem barışık hem de çok kavgalı bir kardeşlik gösterisidir. Egzersiz ve spor yapabilmenin birinci koşulu sağlıklı bir beden, beslenme ve ruh sağlığıdır. Ruh sağlığı nereden çıktı? Buna değinmeden geçemem… Ruh sağlığı iyi olanlar kaliteli gıdaları tüketiyorlar. Gereksiz ve çok gıda almıyorlar. Protein, yağ ve karbonhidrat dengesini çok iyi tutturuyorlar. Vitaminleri gerektiği kadar ve çoğu kez doğal yollardan temin ediyorlar. Su içmeyi ihmal etmiyorlar. Çay içerlerse ardından bir dilim limon tüketiyorlar. Onlar biliyorlar ki, çayın içindeki tein, demir emilimini azaltıyor. Buna karşı en iyi önlem çay içtikten sonra bir dilim limon yemektir.


İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ DOĞAL VE SAĞLIKLI BESLENME HAKKINDA KONUŞTU!

Sağlıklı beslenme trendlerinden belki de ilki olarak kabul edilebilecek olan “Show Food” akımı örnek verilebilir. Ayaküstü tüketilen fast food ürünlerine bir tepki olarak Roma’da ortaya çıkan akım “Slow Food” olarak ifade edilmektedir. Bu akım ile dünyada üzerinde biyo çeşitliliği korumanın yanı sıra sofra kültürünü korumak amaçlanmıştır. Temelinde aynılaşmaya karşı çıkarak yöreye özgü ürünlerin benimsenmesi gerektiğini savunmaktadır. Bununla birlikte insanların yedikleri yemeğin tadına varmasını, yemeği ve yemeğin nereden geldiğini düşünmesini değerli bulan bu akım “citta slow” ve “slow travel” hareketlerinin ortaya çıkmasında da etkili olmuştur.


SAĞLIKLI YEMEĞİN ÖNCÜSÜ HEALIN FOODS’UN ŞEFLERİ ANLATIYOR!

Healin Foods olarak bizi diğer restoranlardan farklı ve ayrıcalıklı kılan en önemli özelliğimiz, sizler için hazırladığımız lezzetli ve sağlıklı olan yemeklerimizde hiçbir katkı maddesi kullanılmamasıdır. Hiçbir hazır ürün temin etmeden, faydalı baharatlar, hindistan cevizi sütü ve yağı, soğuk sıkım sebze ve meyve suları, badem sütü, himalaya tuzu, chia tohumu ve keten tohumu, sızma zeytin yağı, gibi sağlığa faydalı ürünler kullanmayı tercih ediyoruz. Yemeklerimizi daha lezzetli hale getirmek adına pişirme teknikleri kullanıyoruz, kimi zaman kısık ateşte uzun süre kimi zaman harlı ateş kısa süre kimi zaman da hiç pişirmeden yalın haliyle rawfood olarak servis ediyoruz. Healin Foods olarak menümüzde; Hiçbir şekilde işlenmiş şeker, işlenmiş un, beyazlatılmış tuz, yapay renklendiriciler, katkı maddeleri, trans yağlar gibi kimyasal maddeler kullanmıyoruz.


İYİLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ RADYO GEDİK’E EMANET!

Füsun Saka ile İyilik Sağlık, bu hafta yangının tarım ve beslenme zinciri üzerindeki etkilerini ele aldı. Programın konuğu Beslenme ve Diyetetik Uzm. Diyetisyen Esra Şahin son günlerde meydana gelen orman yangınlarının gelecekte besin zincirini nasıl etkileyeceğini anlattı. Yangın bölgelerinde yapılan tarımın önemli oranda verimsiz hale geleceğini belirten Şahin, devletin üreticiler için yeni tarım alanları açmasını gerektiğini belirtti.

Dinlemek için tıklayınız.