GEDİK SAĞLIK KASIM – ARALIK 2021 BÜLTEN

KIŞ MENÜLERİNDE NELERE YER VERMELİYİZ?

İstanbul Gedik Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Hocaları Kış aylarında nasıl beslenmemiz gerektiği hakkında konuştu;

Kış mevsiminde özellikle bireylerin ihtiyaç duyduğu bağışıklık sistemi gibi sağlık güçlendirmeye yarayan yemeklerin tüketiminin gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Örneğin; Fırında Kereviz, Bal Kabaklı Pirinç Pilavı, Kış Sebzeli Çorba, Ispanak Yemeği gibi sebze ya da Barbun Tava, Fırında Levrek gibi balık çeşitleri kış mevsiminde tüketimi önemsenen yemekler arasında yer almaktadır. Ayrıca kış mevsiminde su tüketimine çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Su kışın enfeksiyonlardan korunmada bireylere yardımcı olan en önemli şeydir.


KIŞIN İŞTAHIMIZ NEDEN ARTIYOR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

İstanbul Gedik Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğr. Gör. Çağla Pınarlı Kış aylarında kilo kontrolü için tüketime dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor!

Kış aylarında hava sıcaklığı düştüğü için, vücut sıcaklığını koruyabilmek adına vücudumuz biraz daha fazla enerji harcıyor. Bu nedenle de kış aylarında enerji ihtiyacımız biraz daha fazla oluyor. Bu durum kışın iştah artışına neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar artan enerji ihtiyacının sadece 100-200 kalori civarı olduğunu gösteriyor. Enerji alımında aşırıya kaçmak ve kontrolsüz beslenmek vücut ağırlığında artışa neden oluyor. Bu süreçte iştahı dengelemek için güne kahvaltı ile başlamayı özellikle ihmal etmeyin. Yine ara öğünler, artan iştahın kontrolünde destekleyici olacaktır.


HEALIN FOODS’UN VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ ARONYALI PAVLAVO

Peki bu lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı tatlının içerisindeki Aronya meyvesinin faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kanser hücrelerinin oluşumunu büyük ölçüde engeller.

Kan şekerini dengede tutar ve hücre yenilenmesini hızlandırır.

Vücutta oluşan enfeksiyonu sökmeye yardımcı olur.

Healin Foods’u Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.


İYİLİĞİNİZ SAĞLIĞINIZ RADYO GEDİK’E EMANET!

Füsun Saka’nın hazırlayıp sunduğu İyilik Sağlık’ta bu hafta pandemide hemşirelerin yaşadıkları sorunlar ele alınıyor. İstanbul Gedik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Derya Beydağ’ın konuk olduğu İyilik Sağlık’ta hemşirelerle birlikte pandeminin kadın sağlığına etkisi konuşulacak.

Dinlemek için tıklayınız.