GEDİK SAĞLIK MAYIS – HAZİRAN 2022 BÜLTENİ

Healin Foods’un Yükselen Besin Değeri

Healin Foods sunduğu lezzetlerle, farklı damak tatlarına hitap eden, değişik ihtiyaçlara göre formüle edilmiş pek çok alternatifi aynı adreste buluşturuyor. Fakat bu adreste verilen hizmetin olmazsa olmazı, sertifikalı organik ürünler; taze, doğal, temiz ve mevsimsel sebze, meyve, baharat, kuruyemiş ve bakliyatlar; antibiyotiksiz doğal tavuklar, Türkiye’de üretilmiş kırmızı et; doğal yağlı balık, kısaca besin değeri yüksek lezzetler…

Healin Foods’u Instagramdan takip etmeyi unutmayın!

https://www.instagram.com/healinfoods/


İstanbul Gedik Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Yaz Aylarında Nasıl Beslenmemiz Gerektiği Hakkında Bilgi Verdi

Yaz Döneminde Daha Hafif Yiyecekler Tercih Edin!

Yaz aylarında sağlıklı beslenmenin yolu doğru pişirme yöntemini seçmekten geçer. Kızartma, kavurma gibi yağ içeriği yüksek pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, buğulama, buharda pişirme gibi yöntemler tercih edilmelidir. Ayrıca taze meyve ve sebzelerden yapılmış salatalar, soğuk çorbalar ve soğuk mezeler bu aylarda sindirim sistemimizi zorlamadan, rahatça tüketilebilecek alternatiflerdendir.

Gıda Zehirlenmelerine Dikkat!

Gıdalarda bozulmaya sebebiyet veren mikroorganizmalar özellikle sıcak havalarda daha hızlı çoğalır. Yumurta, tavuk, balık gibi protein içeriği yüksek olan gıdalar potansiyel risklidir. Gıda zehirlenmelerinden korunmak için yaz aylarında yiyecek hazırlığı yapılırken hijyene, pişirme ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir.


İstanbul Gedik Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Mevsimsel Tüketimin Önemini Vurguladı!

Gastronomi bölümünde bir akademisyen olarak; yemek reçeteleri hazırlarken önceliğin her zaman mevsiminde olan ürünleri kullanmak olduğunu ve bu ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini önce kendime daha sonra öğrencilerime iletmeye gayret göstermekteyim. Kıpkırmızı, mis kokulu ve enfes lezzetli domatesin hayalini tüm kış boyunca kurarız. Her ne kadar artık her mevsimde her sebze/meyve bulunabiliyor olsa da yazın çıkan domatesin tadını ancak o dönemde alabiliriz. İşte bu yüzden bu fırsatı değerlendirip, yaz mevsiminde yetişen sebze ve meyveleri maksimum düzeyde faydalanmamız gerekmektedir.