GEDİK SAĞLIK TEMMUZ AĞUSTOS 2021 BÜLTEN

Healin Foods Şefleri Yaz Menüsünü Anlatıyor!

Sağlıklı yaşamı trend haline getiren Healin Foods geniş bir yelpazeye sahip yemek ve tatlı menüsüyle siz değerli misafirlerimize sağlıklı yemek deneyimi yaşatmak için açıldığı günden beri en iyisi için hizmet vermektedir. Healin Foods için sağlıklı beslenme bir yaşam tarzıdır bu yüzden mevsimsel menüleriyle kendini hep yenilemektedir.

Restoranımızı farklı kılan en önemli özelliğimiz işlenmiş hiçbir ürünün mutfağımızda olmaması aynı şekilde organik, taze, mevsimime uygun sebze ve meyveler, ketojenik seçenekler, glütensiz, şekersiz sağlıklı gıdalar kullanılması bizi hep farklılıkta ileriye taşımıştır. Healin Foods sağlıklı yaşamı tatlılarına da yansıtmıştır. Tatlı menümüzde bulunan Naked Cake glütensiz ve rafine şeker kullanılmadan hazırlanmaktadır. Özel günlerin vazgeçilmez tatlıları arasında yerini alan tatlımız her zaman en favoriler ürünlerimiz arasında yer almaya devam ediyor. Hep daha iyisi için çabalayan restoranımızın mutfak ekibi sürekli yeni lezzetlerin yeni deneyimlerin arayışındadır. Yemek sektörü her geçen gün gelişmeye devam etse de biz Healin Foods olarak her zaman en sağlıklı, en lezzetli yemeğin peşinde olacağız ve Healin Foods olarak sağlıklı yemeğin öncüsü olmaya devam edeceğiz.

Restoranın Instagram hesabında her ay alanında uzman kişiler tarafından “sağlık” başlığı adı altından söyleşiler yapılmaktadır. Healin Foods’un Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın! 

HEALIN FOODS’U TAKİP ET!

 

İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi M. Yavuz Taşkıran Spor ve Sağlıklı yaşam ile ilgili önerilerini anlattı.

Sağlıklı bir yaşamın bol çeşitli faktörlere bağlı olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Bilmek istemeyiz. Uyku, beslenme, sıvı tüketimi, egzersiz bunların başında gelir. Uyku süresi yaşla ilişkili olabiliyor. Uykunuz gelmese bile yatağa girmeyi alışkanlık haline getiriniz. Uykum yok, uykum gelmedi, izlediğim film bitmedi, erken yatıp ne yapacağım demeyi bırakın ve derhal yatağınıza gidin!

Biliyor musunuz, uykunuzun sonlarına doğru, hani şu derin uyku halinde iken hormonal sistemde olağanüstü şeyler oluşur: Beynimizin arka tarafında ve Türk Eyeri diye bilinen bölgede Hipotalamus’un altında bulunan mercimek büyüklüğünde, 0,5 g ağırlığındaki hipofiz, çeşitli hormonların salgılanmasını tetiklediği gibi kendi üzerine düşen görevleri de yapar. Salgıladığı hormonlardan birisi endorfin’dir. Gün içerisinde çeşitli ağrıların azalması, günü daha dinamik ve rahat geçirmek, ayakta ve hayatta olabilmek için bu hormona ihtiyaç duyarız.

Melatonin’i de unutmamak gerekiyor. Bunu da kana veren Hipofiz’dir. Haz Kimyasalı denilen Dopamin, ruh halimizden barsak hareketlerine kadar uzanan her şeyi etkileyen Serotonin… Serotonin derken aklıma gelenleri size yazmazsam eksiklik hissederim: İçinde Triptofan denilen aminoasit içeren gıdalar tüketilirse bu madde beyinde serotonin yapımında kullanılıyor. 25-30 g karbonhidrat kökenli gıdalar triptofan açısından zengin yiyecekler tüketilirse biyoyararlılık artıyor.

Serotonin demişken, uyku, iştah, öğrenme, hafıza, olumlu duygular, pozitif sosyal davranışların sorumlusu diyebiliriz. Çok ilginçtir, bu hormon bahar ve yaz aylarında daha fazla sentezleniyor. Kışın daha az. Bunu değerlendirmelisiniz… Ayrıca, egzersizin triptofan emilimini olumlu etkilediğini de bilelim. Yüzme, bisiklet, tempolu yürüyüş yanında, haftada 2 kez yaptırılacak masaj, serotonin seviyesini yükseltebiliyor.

Gastronomide Doğal ve Sağlıklı Beslenme Trendleri

Dünyada doğal beslenmenin en temel örneklerinden biri ise besini en doğal hali ile tüketmek anlamına gelen ‘Raw Food’ yani ‘Çiğ Yemek’ akımıdır. Organik sebze ve meyveleri doğada olduğu gibi yani çiğ bir şekilde veya çok düşük sıcaklıkta ısıtılarak yenilmektedir. Herhangi bir işlem görmeyen gıda ürününün vitamin ve mineral gibi besin ögelerinde hiçbir kayıp olmadığını bu sayede insan bünyesi için daha besleyici ve sağlıklı bir diyet olduğu savunulmaktadır.

Raw food akımına benzer şekilde sağlıklı beslenme adına gıdadan maksimum faydayı alma isteği son zamanlarda adına aşina olduğumuz fonksiyonel gıda akımının yayılmasına zemin hazırlamıştır. Fonksiyonel gıdalar günlük diyet içerisinde tüketilen ve insan metabolizmasına yarar sağlayan doğal maddelerden üretilmiş yiyecek içecek ürünleri olarak tanımlanmaktadır. Gıdadan fizyolojik olarak maksimum faydayı almaya ve gıda ürününü zenginleştirmeyi amaçlayan fonksiyonel gıdalar arasında probiyotikler ve vitamin takviyesi ile hazırlanan gıdalar örnek verilebilmektedir. Bu tür gıda tüketimi restoran odaklılıktan çok günlük diyet ürünü odaklı karşımıza çıkmaktadır.

 

Radyo Gedik Dinleyin!

Füsun Saka ile İyilik Sağlık programının bu haftaki konuğu kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin sporcuların kalp rahatsızlıkları ile ilgili konuştu.

Profesyonel sporcuların sağlık taramalarının her yıl mutlaka yapıldığını belirten Prof. Dr. Ali Metin kalp krizlerine her şeye rağmen sporcularda denk geliyoruz bu sebeple sporcuların soy ağacına bakılıyor. Kalp krizi kalpte bulunan damarlardan bir tanesinin tamamen tıkanması sonucunda meydana gelir. Sporcularda sık sık ritim bozukluklarına da rastlıyoruz. Kalp sağlığında risk faktörleri ve genetik faktörler çok büyük önem taşıyor.

 

DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Telefon : +90 212 260-0808

Hüsrev Gerede Cad. No: 110 Teşvikiye – İstanbul

www.healinfoods.com