Yeni Normal Uluslararası Ticaret Yapma Şeklimizi Değiştirecektir

 

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği yayın organı olan Türk Döküm Dergisi, Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’e Nisan-Haziran sayısında yer verdi.

Koronavirüs döneminde dünya ticaretinde önce çıkan ayrıntıları paylaşan Hülya Gedik; “ Covid-19 Pandemic problemi öncesi, özellikle döküm sektöründe Çin’den temin edilen döküm parçalar için yeni arayışa giren AB ve gelişmiş ülkelerdeki sanayiler Türkiye’deki döküm şirketlerini alternatif ülke olarak gördüler diye düşünüyoruz. Birçok döküm firmasına şimdiye kadar gelmeyen talepler bu salgın süreci içinde gelmeye başladı. Bilindiği üzere döküm sektörü birçok sektöre ürün tedariğinde bulunan iskelet bir sektördür. Belli ölçeğin üstünden olan dökümhaneler işlerini durdurmadan sürdürdüler.” dedi.

Yeni normalin başladığı yeni dönemi üretim ve ihracat açısından değerlendiren Hülya Gedik; “ Yeni normal adı altında içine girdiğimiz ve uzunca bir süre bizimle beraber olacağına inandığımız dönem ve şartlar elbette ilk olarak çalışma yaşamını, çalışma modellerini ve bağlantılı olarak da uluslararası ticaret yapma şeklimizi değiştirecektir. Fiziki tedarikçi ve müşteri ilişkilerinde yenilikler yapacağımız çok açık ve bunun da daha çok ‘sanal’ ve ‘dijital’ araçlar ve metotlarla olacağına inanıyoruz. E-ticaret eskiden olduğundan daha yoğun ve profesyonel düzeyde yapılması gerekli olacaktır.” dedi.

 

Kaynak: Türk Döküm Dergisi